Vergi indirimi tahminleri güncelledi

Otomobillere uygulanan Özel Tüketim Vergisi (ÖTV) ve Katma Değer Vergisi (KDV) indiriminin 30 Haziran tarihine kadar uzatılması, sektörde heyecan yarattı. Bu kapsamda, otomotiv sektörü temsilcileri yıl sonu pazar tahminlerini yüzde 25’e yakın artırdı. Öyle ki, Otomotiv Yetkili Satıcıları Derneği’nin (OYDER) düzenlediği Otomotiv Kongresi’nde bir araya geldiğimiz yetkililer, bir süredir 400 bin adet düzeyinde kapanacağını öngördükleri 2019 yılındaki satışların, 500 bin adetlere yükselebileceğini aktarıyor. Sektörün şimdiki beklentisi ise, vergi indirimlerinin yıl sonuna kadar uzatılması yönünde. Yiğitcan Yıldız yazdı…

Vergi indirimi tahminleri güncelledi
24.03.2019
A+
A-

Otomotiv Yetkili Satıcıları Derneği’nin (OYDER) her yıl düzenlediği Otomotiv Kongresi İstanbul’da gerçekleştirildi. Bu yıl ‘Otomotiv Perakendeciliğinde Dijital Dünya’ temasıyla düzenlenen kongreye, otomotiv sektörünün ve yetkili satıcıların temsilcileri katıldı.

9’uncusu gerçekleştirilen kongreye damgasına vuran ise, kuşkusuz ÖTV ve KDV indiriminin 30 Haziran tarihine kadar uzatılması oldu.

Bu kapsamda, konuşma fırsatı bulduğumuz sektör temsilcilerinin söz konusu kararı memnuniyetle karşıladığını gözlemledik. 

TAHMİNLER 500 BİN ADEDE ÇIKTI

Edindiğimiz bilgilere göre, vergi indirimlerinin uzatılması, otomotiv sektörüne yıl sonu pazar tahminlerini revize ettirmiş durumda. Öyle ki, yılbaşından bu yana pazarın 400 bin adet seviyesinde kapanacağı öngörüsünde bulunan yetkililer, bu tahmini 500 bin düzeyine çıkardıklarını aktarıyor.

Böylece, vergi indirimlerinin uzatılması neticesinde satışların yaklaşık yüzde 25 oranında artacağı tahmininin sektörü sardığını söyleyebiliriz.

Sektör temsilcilerinin yeni beklentisinin ise, vergi indirimlerinin yıl sonuna kadar uzatılması yönünde olduğunu öğreniyoruz. Öte yandan, tüketici faiz oranlarının sektörün büyümesinin önündeki engellerden biri olarak görüldüğü de verilen bilgiler arasında. 

 

 

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.