Ramazan Etkinlikleri Hız Kesmeden Devam Ediyor

Ramazan Etkinlikleri Hız Kesmeden Devam Ediyor
15.05.2019
A+
A-

YAĞIZ HABER – SÜMEYYE KARDAŞ/ORHAN AKBAŞ Erzurum Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen Ramazan etkinlikleri, her akşam farklı konuk ve gösterilerle devam ediyor.

Erzurum Büyükşehir Belediyesinin düzenlediği Erzurum’da Ramazan 2019 adlı program Ramazan ayının maneviyatına uygun ortamı ve konuklarıyla Erzurum gecelerine renk katmaya devam ediyor. Her akşam birbirinden ünlü isimleri konuk eden Ramazan gecelerinin bugün ki konuğu Yazar, Şair ve Radyo Programcısı Mehmet Ercan ve orkestrası oldu. Büyükşehir Belediyesinin düzenlediği program Yakutiye Kent Meydanında gerçekleşiyor.

Benimde bir tarafım Erzurum’lu diyen Mehmet Ercan “Ben Erzurum’da misafir sayılmam. Benim de bir tarafım Erzurum’lu hangi tarafım diye sorarsanız sol tarafım kalbi boyutta. Çünkü eşimde buralı. Kabul ederseniz ben sizin eniştenizim. Eşim tarafından Erzurumluyum. Sol tarafım Erzurumlu” diyerek Erzurum’a olan sevgisini vurguladı.

Birbirinden güzel şiirler okuyarak orkestrasıyla birlikte türküler söyleyen Mehmet Ercan Erzurum muazzam bir şehir. Şansına münhasır insanlar var. Yani özeldir kendisi gibidir. Bu toplumlar için de böyledir, milletler için de böyledir, şehirler için de böyledir. Şehirlerin de bir ruhu olduğuna inanılır. Erzurum ruhunu kaybetmemiş, kendi kalabilmiş, ve kendi içinde kendine yeten hatta başkalarına dahi bu konuda ilham olabilecek kültüre sahip olan bir şehirdir. İnancını bu denli güzel yaşayabilen, bu kadar doğru yaşayabilen kökleri çok sağlam kalmış bir memlekettir. Bu mimarisine de yansımış, sanatına da yansımış, ifadesine de yüzüne de yansımış olan çok kadim Anadolu kenti. O nedenle Erzurum bu konuda benim için çok değerli çok severim” dedi.

Erzurum her yönetmenin bulunup çekim yapmak istediği bir yer diyen Mehmet Ercan, kaleme aldığı Ruhum Sana Emanet adlı romanınından  sinema filmi çekileceğini ve filmin bir kısmının Erzurum’da çekileceğinin müjdesini verdi “Ruhum Sana Emanet romanımızda İstanbul, Ankara ve Diyarbakır olarak geçiyor. Ama benim gönlümden Erzurum’da geçti. Çünkü burda İbrahim Hakkı Hazretleri, Alvarlı Efe Hazretleri var. Yani manevi dünyamızda bu kadar yer edinmiş olan isimlerin de var olması çok önemli. Hem onlardan alacağım manevi berekete inanıyorum hem bu konuda onların varlığına. Bu vesileyle yola çıkmış olmanın da bereketli olacağını, yolumu açacağını, yönümü açacağını, kalbimi açacağını ve iyi geleceğini düşünüyorum. Mimarisini de göze aldığımızda yani sinema olarak düşündüğünüz de fotoğraf olarak düşündüğümüz de zaten muazzam bir mimarisi var. Her yönetmenin de bulunup çekim yapmak istediği bir yerdir Erzurum. Bu duyguların hepsini bir araya getirdiğimizde benim gönlümde böyle bir şey var. Filmin bir kısmını Erzurum’da çekeceğiz” ifadelerini kullandı.

Erzurum’da Ramazan 2019 adlı programın halk için çok güzel bir etkinlik olduğunu belirten Ercan “Burada standlar var insanlar iftardan hemen sonra sahur vaktine kadar değerlendirebilecekleri bir alanda hem alışveriş yapıyor, hem yiyecek ve içecek tadıyorlar. Ramazan ayı özel etkinlikleri ve hemen yanında sahneyi izleyebilecekleri bir alan var çok güzel olmuş. Konserin iç içe bürünmüş  olması dağınıklığı da gidermiş. Yani insanlar iftardan hemen sonra sahura kadar bu alanı değerlendireniliyorlar bu anlamda çok beğendim” şeklinde konuştu.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.