Ramazan akşamları Erzurum’da güzel

Ramazan akşamları Erzurum’da güzel

YAĞIZ HABER- GÜLBAHAR MAMMADOVA Erzurum Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen Şehr-i Ramazan etkinlikleri Ramazan’ın 12. gününde de yine büyük coşkuyla karşılandı. Her akşam Erzurum halkını bir araya toplayan bu coşkulu kutlamaların bu geceki konuğu değerli düşünceleri ile Atatürk Üniversitesi İlahiyat fakültesi öğretim görevlisi Doç. Dr. Mehmet Göktaş oldu.

Sözlerine başlarken bugünkü sohbetin Erzurum evliyalarından olan Alvarlı Muhammed Lütfi Efe Hazretleri hakkında olacağını belirtti. Alvarlı Hazretleri’nin bize kattığı manevi güzellikleri anlatırken, insanlığın ona ne kadar borçlu olduğunu şu cümleleri ile dile getirdi:
“Her nefis ölümü tadacaktır ama çok az insan vardır ki hala yaşamaya devam eder. Bugün vefatından çok zaman geçmiş olmasına rağmen irşad kürsüsünde bizleri irşad etmeye devam eden güzel insanlar var ve biz bu insanları rahmetle, minnetle, şükranla, fatihalarla yad etmek mecburiyetindeyiz.”
Mürşidi Kamil insan olmanın ayrıcalığını ve ne kadar büyük makam olduğunu vurgulayan Mehmet Göktaş derin sohbetleri boyunca değerli şairlerin eserlerinden örnekler sunarak dinleyenlere eşsiz duygular yaşattı.

Göktaş Ramazanın öneminden, insanlığa kattığı değerden bahsederken “Erzurum’u Ramazan’dan ayırmak mümkün değildir. Erzurum ile Ramazan ikiz kardeş gibidir, Erzurum denilince Ramazan, Ramazan denilince Erzurum akla gelir” dedi.

Daha sonra yürekleri ısıtan ilahi ve gazelleri ile Vefa grupu programa renk kattı. Alvarlı Hazretleri’nin eserlerinden ilahiler seslendiren Grup Vefa’da gecenin ilgi odağı oldu.

Şehr-i Ramazan programı ay sonuna kadar birbirinden değerli konukları ile birlikte Erzurum halkıyla buluşmaya devam edecektir.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.