Merkez Bankasından Olağanüstü Toplantı

Merkez Bankasından Olağanüstü Toplantı
25.04.2019
A+
A-

Dün 5.89’u aşarak Ekim’den beri en yüksek gün içi seviyeyi gören dolar yeni güne 5.89 civarında başladı.
Dolar/TL bugün kritik 5.90 seviyesini de aşarak 5.9016’yi gördü. Euro 6.58’de, sepet kur 6.23’te seyrediyor.
ABD’nin Türkiye’nin de bulunduğu ülkelere İran’dan petrol ithalatı muafiyetini kaldırmasıyla petrol fiyatlarında yaşanan yükseliş, ABD ile yaşanan S400 krizi, Merkez Bankası’nın rezervlerine dair endişeler, seçim belirsizliğinin henüz sona ermemesi ve dolar endeksinde yükseliş gibi faktörler TL’de dalgalanmalara sebep oluyor.

TL’de %10’LUK DEĞER KAYBI

Piyasalara bugün Merkez Bankası’nın faiz kararı takip edilecek. Bloomberg HT anketine göre faizlerde bir arttırım yapılması beklenmiyor. Piyasalar tarafından Merkez Bankası’nın açıklayacağı karar bekleniyor.

QNB Finansinvest Yatırım Danışmanlığı Birim Yöneticisi Tolga Kudaloğlu TL’nin benzer para birimlerine kıyasla negatif ayrıştığına dikkat çekerek “Özellikle 5.85 seviyesi kritikti. O seviyenin aşılmasıyla yukarı yönlü hareket sürüyor. ABD ile son dönemde artan gerilim ve YSK’nın hala seçimleri sonuçlandırmamasının yarattığı belirsizlik TL’de kan kaybına neden oluyor” şeklinde yorumladı.

Türk Lirası Şubat sonu itibariyle gelişen ülke para birimlerinden negatif ayrıştı. Yılbaşından bu yana gelişen ülke kurları dolar karşısında yatay seyrederken TL %10 kadar değer kaybetti.
Saat 14.00 de yapılacak Merkez Bankası toplantısından açıklanacak karar bekleniyor

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.