Erzurum’da Ramazan Programları Başladı

Erzurum’da Ramazan Programları Başladı
11.05.2019
A+
A-

YAĞIZ HABER/SÜMEYYE KARDAŞ/ORHAN AKBAŞ Erzurum Büyükşehir Belediyesi Erzurum’da Ramazan 2019 adlı program düzenledi Büyükşehir Belediyesinin Yakutiye Medresesinde düzenlediği bu  programın ilk konuğu İlahiyatçı Prof. Dr. Cevat Akşit oldu. Cevat Akşit teravih namazından sonra Erzurumlularla dualar eşliğinde muhabbet etti.

Erzurum’un hocaya ihtiyacı yok ama değişiklik olsun diye Büyükşehir Belediyesi böyle bir hizmet vermiş diyen Cevat Akşit bizde size yararlı  olmak istiyoruz diye konuştu.

İnsan ömrü belli saniyelerden ibarettir diyen Prof. Dr. Cevat Akşit “Nefes almak ve nefes vermek nimettir. Mutlaka her nimetten hesaba çekileceğiz. Herkesin ömrü belli bu artmaz yada eksilmez. Sadaka ömrü uzatır. Ana baba duası ömrü uzatır. İnsanın eceli geldiği zaman bir saniye ileri bir saniye geri alınmaz. Ama sadaka ana baba duası ömrü uzatır. Bir adam var 90 yaşında ama sıkıntı sefalet içinde yaşamış. Başka  bir adam daha var 40 yaşında huzur mutluluk içinde yaşamış diyor ki ölsem de gam yemem işte budur Allah kanunu ile öyle mutlu bir hayat verir ki 40 yaşında ölsem de gam yemem der 90 sene yaşamış gibi hayata doyarsın” dedi

Gençlere tavsiyelerde bulunan  Cevat Hoca “Bazen toplu taşıma araçlarına biniyorum. Bakıyorum oğlan ile kız yan yana oturmuş. Yanaklar eller yan yana oğlan kızı sıkıştırıyor. Diğer taraftan iki adam birbirleriyle konuşuyorlar. Biri bak kızı sıkıştırıyor diyor. Öteki de gençler olur böyle şeyler diyor. Hayır olmaz olmamalı. Bunu demeye hakkımız yok arkadaşlar. Bu haram elin kızı ile delikanlının birbirini okşaması haram” diyerek sitem etti.

Ramazan ayının önemine dikkat çeken Cevat Akşit “Ramazan ayında sokağa çıkıyoruz. Herif sigara içiyor oruç tutmamış bişey diyemiyoruz kanundan dolayı. Bakıyoruz bir hanımefendi çırılçıplak göbeği saçı açık kocası da  yanında. Sözde Müslüman, dinde zorlama yok ama müslümanlara, Ramazan ayına saygı duymak lazım. Müminlere saygı duyulmalı. Dinimizde de ben bunu bilmiyordum diyemezsin bunun hesabını vereceksin. Bazıları örtünüyor ama dar giymiş göğüsleri meydanda Efendimiz diyor ki bunlar çıplak sayılır örtünmemiş bunlar. Kadının  yüzü eli ayağı hariç gözükmemesi lazım. Bu günah  hadislerde böyle geçiyor” dedi.

Mümin ramazanın kıymetini bilmiyor diyen Hoca Akşit “Ramazan ayı geldiği zaman Allah bütün meleklere, aya, güneşe, ve hatta denizdeki balıklara herkese emreder. Ramazan da camilerde olan oruç tutan müminlere dua edin. Tesbihlerinizi müminlere dua ederek geçirin der. Peki bazı insanlar nasıl oruçlu ama çıplak, oruçlu ama namaz kılmıyor, oruçlu ama Allah’ın  emirlerini yerine getirmiyor. Kumar oynuyor ne işe  yarar o oruç. Kumar haramdır çayına kahvesine bile derseniz bu kumardır. Adam oruç tutuyor ama kahveden çıkmıyor. Ramazan gelmiş kadın  hamile değil, emzikli değil, hasta değil, misafir değil, yolcu değil, kanlı canlı ama oruç tutmamış. Allah emretmiş ama. Öyle bir kazançlı ayken oruç tutmayanın burnu yere sürtsün diyor Allah. Onun için bu Ramazan güzel bir program yapmalı insan kendini toplamalı. Bu medreseler o yüzden yapılmış” şeklinde konuştu.

Müslümanız ama ne yaptığımızı bilmiyoruz. Ezbere Müslümanlık olmaz diyen hoca” Müslüman Müslümana benzer. Gavur gavura benzer. Erkek erkeğe, kadın kadına benzer. Erkek kadına benzerse yürümeden, süste, konuşmada Allah tepesini yarsın der peygamberimiz. Bir kadın erkeğe benzerse tepesi yarılsın. Sokağa çıkıyoruz erkekle kadını ayırt edemiyoruz. İslamda bu yok kadın kadın gibi olacak. Erkek erkek gibi olacak hadislerde var bununla ilgili. Kadınlar saçını bağlıyor bir bakıyoruz erkek de saçını bağlamış camiye  geliyor. Kadınların süsünü erkek yaparsa lanet ediyor. Peygamberimiz. Hadisler var Müslümanız ama ne yaptığımızı bilmiyoruz ezbere Müslümanlık olmaz” dedi.

Peygamber efendimizin sabi çocukları ve zihinsel engellileri camilerden uzak tutmamız gerektiğini söyleyen Prof. Dr. Cevat Akşit “Sabi çocukları delileri camilerden uzak tutun demiş Peygamberimiz. Az önce camiden geldik cocuklarda gelmiş bağırıyorlar olmaz. Namazın tadı kaçıyor. Çocukları alıştırmak için getirirler. Ama sabi çocuk gelirse işiyorlar camiye olmaz. Alışsın diye mümeyyiz çocukları getirin alışsın” ifadelerini kullandı.

Bugün dünya Türkiye yi kıskanıyor diyen hoca “Avrupa’da Amerika’da erkek erkekle evleniyor kadın kadınla. Bizde şuan o maddeyi imzalamıyoruz diye Avrupa Birliğine almıyorlar bizi. Bunlar yıkılmaya mahkum. Lut kavmide bu yüzden yıkılmadımı. Lut kavminin battığı yerde göl var orda ağaç yok çukur var. Yağmur yağsa bile dolmuyor o çukur ibret olsun diye. Ayette var bununla ilgili. Bizim  bütün örflerimiz ya kurandır ya hadistir. O yüzden yıkılmayız biz.Fakat Ayşe bacı oruç tutuyorsun ama kafan açık olmaz öyle dört dörtlük olmalısın. Gelin şu müslümalığı bilerek yapalım bilerek oruç tutalım teravihe gidelim. Tarihinde olduğu gibi Muhammed Mustafaya kurban olalım. Onu örnek alalım. 50 derece sıcakta oruç tutan sahabeyi analım Ayşe abla ali kardeş tutun orucunuzu” diye konuştu.

Biz kendimize geçmişimize hayranlık duymamız gerektiğini geçmişimizin çok temiz olduğunu söyleyen Cevat Akşit “Bu aziz millet peygamberi çok sever o yüzden sünneti kılıyoruz ama Araplar kılmaz. Bizler namazdan sonra tesbih çekiyoruz. Efendimiz demiş ki  tesbih çekenin cennette adına  fidan dikilir. Namazın ardından ayetel kürsi okuyanın günahı affedilir der aziz milletimiz yapıyor. Ama bağdatta kabede yapılmaz” dedi.

En güzel sözün Kuran sonra Peygamberimizin sözü sonra da hadis olduğunu vurgulayan hoca “Ramazanda bir sevap işlediğiniz zaman 70 ile çarpılıyor sevabınız. Ama kötülük yaptığınız zamanda 70 kat içeri gidiyorsunuz” ifadelerini kullandı.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.