Elektrik desteği başvurusu nasıl yapılır?

Elektrik desteği, sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıflarınca yapılan düzenli yardım ve aylıklardan faydalanan aileler için hayata geçirildi. Peki, başta ihtiyaç sahibi aileler olmak üzere pek çok vatandaşın merak ettiği elektrik desteği başvurusu nasıl yapılır? Elektrik desteği kimlere veriliyor? Ayrıntılar haberimizde…

Elektrik desteği başvurusu nasıl yapılır?
09.04.2019
A+
A-

Elektrik destek ödemeleri, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın duyurusunun ardından kısa bir süre önce Resmi Gazete’de yayınlanarak yasalaştı. 2 milyon 22 bin hanenin yararlanacağı elektrik desteği uygulaması, 1 Mart tarihi itibariyle başladı.

ELEKTRİK DESTEĞİ KİMLERE VERİLİYOR?

Elektrik desteği, sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıflarınca yapılan düzenli yardım ve aylıklardan faydalanan ailelere yapılıyor.

Düzenli yardım alabilmek için, hane içinde kişi başına düşen gelirin net asgari ücretin 3’te 1’inden az olması gerekiyor. 2019 yılı itibarıyla hane içinde kişi başına geliri 613 liranın altında olan ailelere elektrik yardımı da yapılıyor. Dört kişilik ailenin geliri 2 bin 450 liranın altında ise elektrik yardımı alabiliyor.

Ödemeler, hak sahiplerine düzenli olarak PTT aracılığıyla yapılıyor.

ELEKTRİK DESTEK ÖDEMESİ BAŞVURULARI NASIL YAPILIYOR?

Sosyal yardım almak için başvurular ilçelerdeki sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıflarına yapılıyor. Sosyal yardım alanların, elektrik yardımı için ayrıca başvuru yapmalarına gerek yok.

 

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.