650 Kiloluk Cağ Kebabını Vinçle Taşıdılar!

Kocaeli’de düzenlenen Erzurum Tanıtım Günleri kapsamında hazırlanan 650 kilogramlık çağ kebabı ile yeni bir rekora imza atıldı.  

650 Kiloluk Cağ Kebabını Vinçle Taşıdılar!

Kocaeli Erzurumlular Derneğinin Kocaeli Büyükşehir Belediyesi ve Erzurum Büyükşehir Belediyesi ile birlikte düzenlediği Erzurum Tanıtım Günleri dün itibariyle ziyarete açıldı. Kocaeli Uluslararası Fuar Merkezi’nde başlatılan tanıtım günlerinde Erzurum yöresine ait yemekler ve kültürel öğeler Kocaelililerin beğenisine sunuldu.  Ayrıca tanıtım günleri kapsamında bir rekora imza atıldı.

11-14 Nisan tarihlerinde  vatandaşların ziyaretine açık olacak olan Erzurum Tanıtım Günlerine, Kocaeli Valisi Hüseyin Aksoy, Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın, Erzurum Valisi Okay Memiş, Erzurum Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Sekmen, STK ve siyasi parti temsilcileri de katıldı. Öte yandan çok sayıda vatandaşın katıldığı Erzurum Tanıtım Günleri törenle açıldı.

Cağ Kebap Rekoru Kırıldı

Törenden önce Erzurum tanıtım günlerinin gerçekleştirildiği fuar bölgesinde bulunan alanda Erzurum’un tarihi oyunu olan cirit oyunu vatandaşlar tarafından yoğun ilgi ile izlendi. Heyecanlı anların yaşandığı cirit oyununu saha kenarında yüzlerce vatandaş takip etti. 650 kilogram ağırlığında ki kırmızı etin asıldığı cağ kebabı, vinçle taşınarak ocağa asıldı. Dev cağ kebabını gören vatandaşlar cep telefonları ile rekoru ölümsüzleştirdi. “Dünyanın en ağır cağ kebabı” unvanına layık görülen cağ kebabı ile dünya rekorunun kırıldığı öğrenilirken, törende sergilenen Sarıkamış Şehitleri gösterisi de vatandaşlara duygu dolu anlar yaşattı.

MEHMET SEKMEN TÖREN’DE KONUŞTU

Açılış töreninde Erzurum Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Sekmen‘de konuşma yaptı. Sekmen’in konuşmasında, yörenin kültürünü Kocaeli’ye taşımaktan büyük bir memnuniyet duyduklarını ifade etti. “Bugün Anadolu insanımızı maalesef ki daha iyi şartlarda yaşayabilmek için şehirlerinden batıya göç ediyorlar. Bize düşen görev, o doğdukları yerleri yaşanabilir yerlere getirmektedir. Allah’ın bize sunduğu çok önemli değerlerin olduğunu görmemiz mümkün. Biz o değerleri değerlendirebilirsek, onları insanlarımıza sunabilirsek orada insanımızı yetişir. Orası yaşanabilir huzur getiren şehirlere dönüşebilir” ifadelerinde bulundu.

Sekmen’in ardından konuşma yapan Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın yapılan Erzurum tanıtım günleri ile Anadolu’yu Kocaeli’ye taşıdıklarını söyledi. Tahir Büyükakın, “Türkiye’nin farklı yörelerinden, Anadolu’nun farklı yörelerinden buraya geldik. Ama burada çok güzel bir kültürel birlik sağladık. Farklılıklarımız aslında bizler için birer zenginlik. Bizler de Kocaeli Büyükşehir Belediyesi olarak istiyoruz ki, bu değerlerimizi yaşatalım. Anadolu’yu Anadolu yapan, bizi biz yapan değerlerimizi şehrimizde yaşatmaya devam edelim. Bu değerlerin gelecek nesillere aktarılarak birlik ve beraberliğimizin, bekamızın bir devamı olsun. Biz de bütün hemşehri derneklerimizin bu ve benzeri organizasyonlarına katkı sağlıyoruz” ifadelerine yer verdi.

Açılış konuşmalarından sonra Kocaeli Erzurum tanıtım günlerinin açılış kurdelesi kesildi. Vatandaşlar ve protokol Açılış yapıldıktan sonra stantları gezerek yöresel ürünlere ilgi gösterdi. Vatandaşlar  alışveriş yaparak Erzurum kültürü hakkında bilgiler edindi.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.